U prostorijama Administrativnog centra Grada Istočno Sarajevo, u četvrtak 15.06.2017. godine održana je radionica na temu „Sakupljanje i iskorištavanje ambalažnog otpada na Sarajevsko-romanijskoj regiji“.
Radionica je održana u okviru realizacije projekta „Sakupljanje i iskorištavanje ambalažnog otpada na Sarajevsko-romanijskoj regiji“ koji implementira Udruženje građana „Majka Priroda“ u saradnji sa Gradskom razvojnom agencijom Istočno Sarajevo i Fondom za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske.
Radionici je prisustvovalo 15 učesnika, predstavnika Odjeljenja za prostorno uređenje, saobraćaj i stambeno-komunalne poslove, komunalnih preduzeća i malih i srednjih preduzeća čija je djelatnost prikupljanje i selekcija otpada na teritoriji grada Istočno Sarajevo. Prisustvovali su predstavnici Opštine Sokolac, Opštine Trnovo, Opštine Istočna Ilidža, Opštine Istočno Novo Sarajevo, Gradske razvojne agencije, te komunalnih preduzeća KP „Sokolac“ i KP „Rad“ i „Milku“d.o.o. Pale.
Kroz prezentaciju o teoriji koncepta selektivnog prikupljanja ambalažnog otpada, reciklaži i ponovnoj upotrebi, predstavljena je zakonska regulativa u ovoj oblasti i pregled stanja na pogručju grada Istočno Sarajevo, te se predstavio koncept integralnog sistema upravljanja otpadom, objekti u sistemu upravljanja otpadom (reciklažno dvorište i reciklažni centri), sa osvrtom na primjere i iskustva u Japanu. Prezentacija je završila predstavljanjem mogućnosti razvoja i finansiranja integralnog sistema upravljanja (ambalažnim) otpadom u jedinicama lokalne samouprave, gdje je izdvojen Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost RS, koji kroz svoje aktivnosti sufinansira programe i projekate iz oblasti zaštite životne sredine.
Nakon prezentacije, učesnici su kroz diskusiju iznijeli svoja mišljenja, probleme i moguća riješenja problema sakupljanja i iskorištavanja ambalažnog otpada u regiji.
Pored generalnog mišljenja da je ovo duboka i teška problematika, gdje su problemi od lokacija deponija, skupog odlaganja, do finansiranja, doneseni su sljedeći zaključci:
- Potreban veći broj kontejnera za papir, da bi bio isplativ odvoz,
- Uvezivanje preduzeća koja se bave otkupom ambalažnog otpada sa svim opštinama Grada Istočno Sarajevo,
- Rad na podizanju svijesti građana, za početak sitnim projektima i umrežavanjem institucija i preduzeća kojih se ova problematika tiče
- Formiranje mini reciklažnih dvorišta koja bi mogla biti samoodrživa,
- Postojanje firmi u Republici Srpskoj koji bi se bavili reciklažom.
Kroz održanu radionicu predstavljeni su podaci o trenutnom stanju u oblasti ambalažnog otpada na području implementacije projekta, identifikovani problemi unutar procesa separisanog prikupljanja ambalažnog otpada u opštinama, pokrenuta diskusija i razmjena pozitivnog mišljenja između sudionika radionice. Svim ovim se uticalo na Razvijanje međuopštinske saradnje putem razmjene iskustava u praksi i na podizanje znanja i svijesti o navedenoj problematici. Javnom prezentacijom projekta utiče se i na podizanje svijesti i usmjeravanje pažnje kod građanstva o važnosti selektivnog prikupljanja ambalažnog otpada.
Učesnici radionice su popunili dvije ankete u toku radionice, jednu na početku i jednu na kraju.